Най-интересните статии и полезни уеб ресурси в Мрежата от началото на 2017 г. според Marketing Creative Lab
Започвам кураторския обзор за първите месеци на 2017 с нещо зашеметяващо. Може би най-важната статия, поне лично за мен, в професионален план, от началото на годината до днес. Абсолютно задължително четиво за всеки, който се занимава или има нещо общо със сферите на маркетинга, рекламата или публичните комуникации.
- The Data That Turned the World Upside Down
(Статията излезе и преведена на български език тук)
Компанията Cambridge Analytica хвърлиха бомбата в полето на съвременния маркетинг. Те промениха тотално парадигмата, която от десетилетия стои в основата на модерния маркетинг, реклама и ПР. Стъпвайки на методологията на изключителния учен психолог Михал Кошински, като я интегрират с помощта на модерен софтуер за Big Data анализ, те създават ново „оръжие за масово поразяване“ в света на маркетинга, каквото досега не е съществувало.
Подробните демографски характеристики и критерии, които маркетолозите все още използват в кампаниите си, са заменени изцяло с детайлни психографски данни и поведенчески признаци, (извлечени от дигиталните следи, които човек оставя в интернет и социалните медии в своя живот онлайн – т.нар. social graph) на базата на които се профилира и таргетира аудиторията и се създават посланията на кампанията.
Първият голям удар на Cambridge Analytica бе победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, който изцяло се довери на компанията, чийто изпълнителен директор е Александър Никс. Изгледайте това кратко видео, което показва част от една негова презентация на тяхната платформа и ще останете изумени.
В един от предишните ми обзори на най-интересното в Мрежата писах за речта на Брус Шнайер, един пионерите на Интернет и гуру на съвременната криптография пред Конгреса на САЩ. В нея той посочва няколко главни опасности, застрашаващи ни днес, в настоящия етап от развитието на дигиталните технологии и все по-масовото навлизане в ежедневието ни на Internet of Things (IoT).
В тази много подробна и задълбочена статия Шнайер развива детайлно тезите си и изказва опасенията си от света на бъдещето, на роботите и изкуствения интелект, който вече чука на вратата на настоящето ни.
World Wide Web в своята основа, така, както бе разработен и развит като концепция от сър Тим Бърнърс Лий преди близо 30 години, бе една свободна, децентрализирана система от уеб сървъри и протоколи, от „nodes”, свързани помежду си, но без общ център. За съжаление през последните години нещата в сферата на интернет все повече се променят в посока обратна на тази, върви се към все по-голяма централизация и господство на мега-корпорации като Google, Facebook, големите телекоми и ISP… За съжаление Интернет става все по-малко свободен и все по-контролиран.
Това е поредната статия на създателя на Мрежата (в един от предишните ми обзори може да прочетете друга негова статия по темата), с призив да бъдат опазени основните принципи, стоящи в основата й от времето, когато тя стана достояние на хората, да бъде спасен Интернет в своя оригинален чист вид.
- The future of the open internet — and our way of life — is in your hands
Тази изключително задълбочена и отлично структурирана статия на Куинси Ларсън продължава темата, поставена от сър Тим Бърнърс Лий за заплахите пред свободния, децентрализиран и неутрален Интернет. Един от най-добрите текстове по тези проблеми, който съм чел в последните години.
Особено важно е тази кауза да бъде защитавана и популяризирана днес, когато освен всички други опасности пред нея, за шеф на Федералната комисия по комуникации на САЩ (FCC) е избран отявлен неин противник като Аджит Пай.
Няма как да подминем и информацията за най-значимото събитие на Facebook за годината – конференцията F8. Тези две статии обобщават най-важното, което бе анонсирано, както и как очакваните новости в платформата ще се отразят на цялостното развитие на дигиталния маркетинг:
- Facebook F8 2017 – What Marketers Need to Know и
- Here’s Everything Facebook Announced at F8, From VR to Bots
Да припомним отново най-важното:
-
- Advanced engagement analytics
- AI-powered audience insights
- Omni-channel Custom Audiences
- Custom Facebook Analytics dashboards
- Facebook launched a new Camera Effects Platform
- Facebook launched the Frame Studio
- Messenger platform 2.0 with more and better bots
- Updated Multi-product Dynamic Ads
- Facebook Workplace is growing up
- Facebook introduced the AR Studio
- New VR app Facebook Spaces
- Surround 360 technology
И като допълнение, една интересна статия-обобщение за това което беше и в което се превърна Facebook През 2016 г.:
И още една любопитна статия, свързана с Facebook:
- Inside Facebook AI Machine
Статията е посветена на Applied Machine Learning group в компанията – екипът, който разработва всички функционалности на платформата, в чиято основа е Изкуственият интелект (AI). За някои от тях стана дума и на F8 конференцията.
Отново интересна и полезна, доста обширна и подробна статия по темата SEO. Разбира се, по някои от темите може и да се дискутира, по някои от тях има различни мнения, но като цяло, ако не робувате на изложените SEO митове и не ги следвате сляпо, определено няма да сбъркате.
И още една ценна SEO статия за напреднали, много професионално и задълбочено написана – посветена на последните промени в т.нар. Quality Rater’s Guidelines на Google – системата от правила, на базата на която Google оценява качеството на уебсайтовете в индекса му.
Много полезна статия за тези, които имат интерес да използват Instagram за маркетинг и реклама. Описани са подробно всички формати реклами, предлагани в платформата, както и доста полезни съвети за това, как да постигнете най-висока ефективност чрез Instagram Ads.
И още нещо важно, свързано с Instagram – внимавайте да не получите т.нар. “Shadow Ban”, не разбирате, че се е случило, а всъщност рийча и енгейджмънта ви падат ли падат…
Тук може да намерите и пълния списък на забранените хаштагове в Instagram (много често ползването им е причина за shadow ban).
Още една полезна електронна книга на Marketo. Анализира 8-те най-често срещани и най-съществени грешки, които се допускат email маркетинга и разбира се, дава ценни съвети, как можете да ги избегнете.
Богата колекция от ценни ресурси и полезни инструменти и апликации за графични и уеб дизайнери, при това нови и свежи, повечето от тази година.
Ако се интересувате от история и по-специално по история на компютърните технологии и видео игрите тази статия за големия американски предприемач и визионер Нолан Бушнел със сигурност ще ви допадне. Един от основателите на Atari и Catalyst, от края на 70-те до днес, той е сред най емблематичните личности в Силиконовата долина.
Още един уеб ресурс, посветен на историята, но по-конкретно на историята на електронната музика. Ако сте маниак на тази тема, този сайт е точно за вас. В нея ще намерите информация за първите електромеханични пиана от края на XVIII век, до началото на епохата на модерните синтезатори, появили се през 80-те години на XX век.
И за финал, понеже сме на вълна „музика“ – в този уебсайт може да слушате всяко радио, което съществува по света. Просто на картата си избирате континент, държава и всички радио станции в региона ви излизат на един клик разстояние. Enjoy! 🙂